9 kwiecień 2011 - Trochę o ukrainskiej kuchni

W sumie chyba nigdy nie pisałem o ukrainskiej kuchni. Tzn o tej kuchni, z której to "usług" korzystam każdego dnia.

Zacznę może od tego, iż kuchnia ta różni się raczej od kuchni którą znam. W moim przypadku oznacza to wypadkową kuchni  z Wielkopolski i Lubelszczyzny.

Nazwy dań są czasami podobne, składniki również, niemniej wynik końcowy już nie zawsze.

Zacznę może od dań charakterystycznych dla ukrainskiej  i ogólnie wschodniej kuchni, tj pielmien i wareników.

U nas, te dania są potoczne znane jako pierogi - tutaj są rozdzielone wg rodzaju zawartości.

I tak, Pielmieny to pierogi, które nadziewane są surowym, mielonym mięsem.

Następnie zalepiane są podobnie jak pierogi, tyle że przy końcu złącza się je w krańcami w swego rodzaju okrąg.

Następnie wszystko wrzucamu do wrzątku i czekamy na efekt końcowy.

Spożywamy ze śmietaną 30% lub z masłem

Wareniki - to pozostałe pierogi, których nadzieniem może być kapusta, grzyby, ziemniaki, twaróg, ugotowane mięso, owoce itp.

Tak więc zapamiętajmy - Pielmieny to surowe mięso - wareniki - pozostałe ingridienty.

Prócz tego, kolejne dania z którymi  się tutaj zetkniemy na pewno to:

Barszcz ukrainski - W sumie niewiele różni się od barszczu, który znam z domu. Kolor ten sam, zawartość prawie ta sama, niemniej w barszczu, który Liuda serwuje jest pewna "wschodnia inność"

Po pierwsze część składników przygotowuje na patelni. Najpierw podsmaża "salo" (Słonina), następnie dodaje na patelnię cebulę, marchew i ćwikłę. To wszystko, lekko przysmażone wrzuca się do gotującego się wywaru, a na samym końcu dodaje pokrojoną kapustę.

Obowiązkowo, barszcz ukrainski należy spożywać; albo z czarnym chlebem i pokrojonym salem, albo pampushkami z czosnkiem. Dla mnie oba warianty to pychota.

Bliny i Blinciki - Najogólniej mówiąc, są to wszelkie wariacje naleśnikowe. Szczególnie popularne w określe Maslenicy - O czym pisałem tutaj

 Draniki - Także bardzo popularne placki. W Polsce znane pod nazwą placki kartoflane. Chyba wszyscy je znamy? Jak wyglądają na Ukrainie zobaczymy tutaj

Ołady - Pewnie i są różnice, niemniej jak dla mnie są to najzwyklejsze racuchy. Jak wyglądają możecie zobaczyć tutaj

W przypadku powyższych dań prawie obowiązkowa jest śmietana jako dodatek. Tyle że ta tutejsza "pietnastka" różni się od naszej. Jest naprawdę gęsto-kremista i do tych dań pasuje wyśmienicie. Oczywiście jest to też bomba kaloryczna.

Z garnirów bardzo popularna jest wszelkiego odmianu kasza. Wg mnie dużo popularniejsza niż ziemniaki, niemniej są to tylko moje spostrzeżenia.

Kolejna popularna zupa spotykana na Ukrainie to solianka. Zupa, której podstawą są różnego rodzaju mięsa, ogórek kiszony, oliwki, przecier pomidorowy + wiele innych rzeczy, których spamiętać nie mogę.

Wiem jednak na pewno iż dobrze przyrządzona solianka to pychota.

Zielony Barszcz - to nic innego niż nasza zupa szczawiowa. Dobra i warta spróbowania.

Kolejne danie, które uwielbiam to Płow (pilaw). Warunek konieczny wg Liudy to posiadanie garnka typu Казан Coś a'la  żeliwny Wok.

          Najpierw dusimy na głębokim oleju mięso baranie z cebulą, następnie dodajemy grubo pokrojoną marchew, rodzynki (ostatnio stosujemy suszone żurawiny), przykrywamy to wszystko dobrze opłukanym ryżem. Na końcu zaś zalewamy leciutko wodą, by ryż zmiękł. W procesie gotowania ryż przechodzi zapachem mięsa i warzyw. Idealnie przyrządzony ryż jest miękki, jednak się nie klei.  Oczywiście prócz wspomnianych składników konieczne są jeszcze specyficzne przyprawy, o których to pojęcia ma tylko LIuda.

Ja za to jestem wybornym degustatorem. 2 talerze schodzą od razu. Można spożywać ze świeżo pokrojono cebulą, przecierem pomidorowym lub ikrą z bakłażanów.

Z piwem etalon smakuje wybornie.

 

 

Kijów i nie tylko I Wiza I Praca I Mieszkania I Transport I Kolej I Ceny I Odessa I Symferopol I Donieck
Polityka i gospodarka I Nowa Europa Wschodnia  I  Ośrodek Studiów WschodnichWPHiI I Kolegium Europy Wschodniej

Turystyka i porady I Blog o Ukrainie  I  PoradyABC Ukrainy

Popularna prasa I Rzeczpospolita  I  KyivPostKommiersantKorespondent I Zahid

 Inne I  Galeria kolegi I Portal Marketera I