Przygotowania do Euro 2012

          Tuż po otrzymaniu przez Polskę i Ukrainę praw organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku, pojawiły się i u nas i u sąsiadów hurra optymistyczne nastroje. Raz, że w naszych krajach odbędzie się jedna z największych imprez sportowych na świecie, a dwa że dzięki temu znacznie podniesie się poziom rozpoznawalności krajów jak i sama infrastruktura komunikacyjna i sportowa.  Jak wiele i w jakim stopniu zostanie wszystko przygotowane dowiemy się dopiero po mistrzostwach.

Na Ukrainie, podobnie jak w Polsce, cztery miasta będą gospodarzami mistrzostw.

Poniżej, krótkie przedstawienie ukrainskich stadionów, dzięki uprzejmości znajomego dziennikarza kanału sportowego - Sergieja Tsukilo. Większość zdjęć jest jego autorstwa.

Kijów

Stadion "Olimpijski", znajdujący się w centrum Kijowa - niedaleko stacji metra Olimpijska. To usytuowanie może być również małym problemem dla grających tam drużyn. Ze względu na zakorkowanie okolicznych ulica jazda samochodem w godzinach szczytu jest nie lada wyzwaniem.

Kolejną kontrowersją, oficjalnie mogącego pomieścić 66 tys widzów stadionu jest to, iż powstaje on na pozostałościach i z wykorzystaniem starych fragmentów stadionu znajdującego się w tym miejscu. To powoduje, iż dolne piętro siedzeń jest niewystarczająco wysoko nad powierzchnią murawy. Przez co, około 4000 miejsc jest praktycznie "martwych". W czasie Euro biletów na te miejsca nie będzie się sprzedawać, stąd liczba miejsc spada do 62 tys.

Głównym wykonawcą stadionu jest niemiecka firma GMP. Stadion został otwarty w październiku 2011 roku. Główną gwiazdą wieczoru była Shakira. Koszt budowy stadionu, a właściwie rekonstrukcji to ok 570 mln USD. Tylko Warszawski stadion będzie droższy - ok 620 mln USD.

Na stadione odbędą się następujące mecze:

11 czerwca 2012 (poniedziałek)      ,godz 20:45   Ukraina : Szwecja

15 czerwca 2012 (piątek)                  ,godz 20:45   Szwecja : Anglia

19 czerwca 2012 (wtorek)                ,godz 20:45   Szwecja : Francja

24 czerwca 2012 (niedziela)           ,godz 20:45  I miejsce grupa D : II miejsce grupa C   (ćwierćfinał)

 1 lipca 2012 (niedziela)                  ,godz 20:45 Finał Mistrzostw Europy 2012

Donieck

Na otwarciu stadionu w 2009 roku śpiewała Beyonce a w 2011 roku, gdy Klub Szahtar świętował 75 lecie śpiewała już Rihana. Na supernowoczesny stadion Rinat Achmetow, nigdy środków pieniężnych nie żałował. Na wszelkie oprawy z wykorzystaniem tegoż stadionu również. Szkoda tylko że stadion, który wywiera tak ogromne wrażenie na zagranicznych gościach, w trakcie meczy drużyny narodowej Ukrainy nie jest nawet zapełniany do połowy. A zdarza się to nawet na meczach z takimi drużynami jak Francja - zdjęcia poniżej.

W trakcie Euro, Ukraincy zagrają tutaj dwa mecze. Koszt stadionu 400 mln USD.

Na stadione odbędą się następujące mecze:

11 czerwca 2012 (poniedziałek )  ,godz 18:00 Francja : Anglia

15 czerwca 2012 (piątek)               ,godz 18:00 Ukraina : Francja

19 czerwca 2012 (wtorek)              ,godz 20:45 Anglia : Ukraina

23 czerwca 2012 (sobota)              ,godz 20:45 I miejsce grupa C : II miejsce grupa D (ćwierćfinał)

27 czerwca 2012 (środa)                ,godz 20:45 Półfinał Mistrzostw Europy 2012

Charków

Jeden z najstarszych stadionów ukrainskich, zbudowany jeszcze w 1927 roku. Dzięki ostatniej rekonstrukcji przeprowadzonej w 2009 roku zyskał obecny wygląd i pojemność 35 tys miejsc. Warto dodać, iż jest to jedyny ukrainski stadion na Euro 2012, który został w pełni przeprojekowany i wyremontowany przez ukrainskich wykonawców. Szczególne wrażenie robi dach nad trybunami, który podtrzymują kontrowersyjne kolummny znajdujące się po zewnętrznej części. Stąd częste skojarzenia z wyglądem kraba lub pająka. Właścicielem stadionu, jak i grającej na nim drużyny Metalista jest jeden z najbogatszych ukrainskich oligarchów - Aleksandr Jarosławski, który nie zawsze jest zachwycony pracą swoich rodaków. Co prawda chodzi tylko o murawę, niemniej wyrzucenie kilku milionów dolarów w "błoto" spowodowało, iż ostatecznie wynajął angielskich specjalistów od trawy, którzy przygotowywali ma Mistrzostwa Świata 2010 i będą przygotowywać murawy na MŚ 2014.

Dzięki temu, jak mu obiecali, stadion Metalista Charków, będzie posiadał najlepszą murawę w Europie. Może tak władze poznańskiego Lecha skorzystają z ich doświadczeń?

Na stadione odbędą się następujące mecze:

  9 czerwca 2012 (sobota)     ,godz 18:00 Holandia : Dania

13 czerwca 2012 (środa)       ,godz 20:45 Holandia : Niemcy

17 czerwca 2012 (niedziela) ,godz 20:45 Portugalia : Holandia

Lwów

Robocza nazwa stadionu to "Lwow Arena". Po Euro 2012 mecze na tym stadionie rozgrywać będzie przedstawiciel ukrainskiej ekstraklasy - Karpaty Lwów, oraz I ligi FK Lwow.

Najmniejszy i najmłodszy spośród ukrainskich stadionów. Jego oficjalna pojemność to 32 tys. miejsc siedzących. Znajduje się w południowej części miasta - ok 9 km od centrum i 8 km od lotniska.

Projektanci i wykonawcy podkreślają, iż mała liczba miejsc siedzących została nadrobiona komfortem wykonania. Z dowolnego miejsca na trybunach będzie bowiem doskonały widok na murawę. Prócz tego, wszystkie trybuny są zadaszone.

Dzięki temu, iż stadion  wybudowano od zera na pustym terenie, wykonawcy zapewnili najnowocześniejsze rozwiązania logistyczne. W tym podziemne tunele dla drużyn jak i kibiców. Obok stadionu planuje się wybudować cały kompleks sportowy. A pośród nich, ogromna część ma być poświecona sportom zimowym. Dzięki czemu Lwów będzie mógł rywalizować o przyznanie zimowej olimpiady w 2022 roku. Stadion został otwarty 29 października 2012 roku, a gwiazdą wieczoru była Anastacia.

Na stadione odbędą się następujące mecze:

 9 czerwca 2012 (sobota),      godz. 20:45 Niemcy : Portugalia

13 czerwca 2012 (środa),       godz 18:00  Dania : Portugalia

17 czerwca 2012 (niedziela), godz 20:45 Dania : Niemcy

Z racji, iż odległości na Ukrainie pomiędzy miastami są dużo większe niż w Polsce, polecam zapoznanie się z poniższą mapką. Pokazuje ona odległości dla tych którzy chcą poruszać się samochodami. O ile w przypadku Polski przemieszczanie nie powinno być takie straszne (odległości) Tak na Ukrainie, należy już wszystko dużo lepiej przemyśleć.

Bo autostrad i dróg ekspresowych to tu raczej dużo nie ma.

Kijów i nie tylko I Wiza I Praca I Mieszkania I Transport I Kolej I Ceny I Odessa I Symferopol I Donieck
Polityka i gospodarka I Nowa Europa Wschodnia  I  Ośrodek Studiów WschodnichWPHiI I Kolegium Europy Wschodniej

Turystyka i porady I Blog o Ukrainie  I  PoradyABC Ukrainy

Popularna prasa I Rzeczpospolita  I  KyivPostKommiersantKorespondent I Zahid

 Inne I  Galeria kolegi I Portal Marketera I