11 luty 2012 - Ślub

To wszystko co wydarzyło się na przestrzeni ostatniego miesiąca było lekko zwariowane, niemniej bardzo pozytywne. Jakby nie patrzeć, podjęliśmy wspólnie jedną z najważniejszych decyzji, którą podejmują pary.

Z Liudą znamy się już prawie 4 lata, w narzeczeństwie byliśmy ponad rok. W międzyczasie zdążyliśmy się poznać bardzo dobrze, niczym łyse konie. A wspólne mieszkanie przez niemal 2 lata, zapewniło nam wiedzę o swoich dzwactwach, humorach czy też przyzwyczajeniach.

Wspomniane powyżej rzeczy były głownie po mojej stronie...

Niemniej nigdy nie twierdziłem że jestem chodzącym ideałem.

Zaczynając jednak od początku.

Jakiś czas temu wspólnie postanowiliśmy że najbliższe kilka lat spędzimy jeszcze na Ukrainie. Raz, że za kilka miesięcy odbieramy nowe mieszkanie, a dwa że tutaj rozwijają się nasze drogi zawodowe. Dodatkowo, z czysto pragmatycznych powodów, Liuda chciałaby urodzić na Ukrainie. Zna tutejszą służbę zdrowia, a prócz tego ma świetny pakiet medyczny z pracy. (Wyjaśnienie, Liuda w ciąży nie jest :)

Poza tym, w grudniu 2011 prezydent Ukrainy podpisał zmienioną ustawe  Засади правового статусу іноземців та осіб без громадянства w której to pojawił się nowy zapis 

"Cudzoziemcy, którzy przybyli na Ukrainę w celu założenia rodziny, ślubu z obywatelem Ukrainy, mają możliwość aplikować o "временный вид на жительство" (kartę czasowego pobytu)

Wcześniej był dość ciekawy przypadek. Osoba, która wzięła ślub z obywatelem Ukrainy, mogła się starać tylko o kartę stałego pobytu dopiero po dwóch latach od ślubu. Prawo natomiast nie określało statusu takiej osoby przez pierwsze dwa lata.

Praktycznie rzecz biorąc taka osoba nie mogła legalnie pracować bez pozwolenia na pracę, a bez spełnienia szeregu formalności meldunkowych legalnie przebywać ze swą rodziną.

Wraz ze zmianami we wspomnianej ustawie pojawiły się nowe możliwości.

Jeżeli zbierzemy powyższe czynniki w całość + kilka innych, dodamy do tego nasze mało romantyczne charaktery,  oraz, co by nie mówić duże pokłady uczucia i wzajemnego zaufania to już wiemy skąd idea zalegalizowania związku.

Oboje, od samego początku byliśmy przeciwnikami wesela. Stąd, nasza Droga Rodzino,  Drodzy Przyjaciele, zarówno ci którzy na swe śluby zapraszali lub też planowali zaprosić,  wybaczcie nam że od samego początku nie zakładaliśmy rewanżu.

Takie już nasze podłe charaktery.

Postanowiliśmy, iż udamy się tylko  do ukrainskiego urzędu stanu cywilnego -ЗАГС (Запись Актов Гражданского Состояния)

By zawrzeć tam małżeństwo potrzebne było kilka dokumentów z mej strony:

- Zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa,

-meldunek na Ukrainie (w tym wypadku wystarczył временный вид на жительство, który mam dzięki pracy)

- paszport

Zaświadczenie o zdolności prawnej można uzyskać również w naszym konsulacie, niemniej trwa to minimum 1 miesiąc, a najczęściej nawet dwa. Poza tym za taką usługę trzeba zapłacić dużo więcej niż w polskim USC.

Udałem się więc do Słupska by dokument ten zdobyć i poinformować osobiście swoich rodziców o planach. Z racji iż są bardzo wyrozumiali, nic nie mówili a tylko się cieszyli.

Mam przynajmniej taką nadzieję..

Dla wyjaśnienia dodam, iż rodzice Liudy mieszkają w Turkmenistanie i przylatują do Kijowa raz na 2-3 lata. Stąd ich nieobecność również była przewidziana.

Wiem że taki ślub brzmi dla niektórych mało romantycznie, niemniej to nam taka forma miała odpowiadać.

Nikomu innemu.

Reasumując.

Zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa zdobyłem w poniedzałek. By je zdobyć potrzebny był oryginalny akt urodzenia i opłata 35 zł.

We wtorek miałem samolot z Warszawy do Kijowa.

W środę i czwartek biegaliśmy po urzędach, tłumaczach i w końcu dostarczyliśmy wszystkie wymagane dokumenty do USC

W sobotę o 10.30 przed ukrainskim urzędem stanu cywilnego powiedzieliśmy sobie "Tak"

Teraz w paszporcie, oprócz wiz mam również małą pieczątkę, która zaświadcza, iż słodkie czasy kawalerskie się skończyły.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kijów i nie tylko I Wiza I Praca I Mieszkania I Transport I Kolej I Ceny I Odessa I Symferopol I Donieck
Polityka i gospodarka I Nowa Europa Wschodnia  I  Ośrodek Studiów WschodnichWPHiI I Kolegium Europy Wschodniej

Turystyka i porady I Blog o Ukrainie  I  PoradyABC Ukrainy

Popularna prasa I Rzeczpospolita  I  KyivPostKommiersantKorespondent I Zahid

 Inne I  Galeria kolegi I Portal Marketera I