3 czerwiec 2012 - 5 dni do Euro 2012

Euro 2012 zbliża się nieubłaganie. W mieście czynione są ostatnie porządki oraz przygotowywana jest strefa kibica. Na Maydanie powstaje główna scena a na zamkniętej dla ruchu, centralnej ulicy Khreschatyk, wyrastają powoli stragany i budki głównych sponsorów turnieju zawężając wybór dla miłośników złocistego napoju. Tylko Carlsberg, Lvivskie, Slavutich będzie dostępny dla spragnionych piwoszów.

Obok oczywiście będzie sprzedawana Coca cola, a o głodnych zadba McDonald. 

Co ciekawe, w związku ze spodziewanym komunikacyjnym chaosem, wiele firm ogłosiło, iż w dnu meczy w KIjowie pracownicy będą mieli wolne. Oczywiście do odpracowania w ustalone soboty.

Nawet merostwo Kijowa zasugerowało takie rozwiązanie.

Część osób zapowiada, iż wyjedzie z Kijowa do swoich domków letniskowych. Część planuje w tym czasie wczasy. Spora jednak część, w tym ja, odlicza godziny do pierwszych meczy. Przynajmniej na 3 z nich się wybieram. Pozostałe w TV

Poniżej, kilka zdjęć obiektów, które w czasie Euro będą szczególnie popularne.

1. Stadion Olimpijski w Kijowie - Oficjalna strona http://nsc-olimpiyskiy.com.ua/ua/

Jak wygląda przykładowy widok ze stadionu możecie znaleźć na poniższej stronie - link

 2. Główna scena w strefie KIbica - Obecnie montowana, niemniej do Euro powinna być gotowa. Zastanawiam się czy nie obejrzeć tam meczu otwarcia.

3. Budki z piwem.

4. Oczywiście są i pozostali sponsorzy

5. W najpopularniejszych miejscach oraz przy wybranych stacjach metra pojawiły się mapy Kijowa. Także w języku angielskim!

6. Oczywiście nie mogło zabraknąć samej piłki

A że turyście nie będą tylko żyli samą piłką to polecam odwiedziny jeszcze najpopularniejszych miejsc w Kijowie. Część z nich udało się odrestaurować, część przeszły gruntowny remont. Część niestety nadal na remont czeka.

Co warto zobaczyć?

Na pewno trzeba znaleźć czas by zwiedzić Ławre Pieczerską - Jeden z przykładów Listy światowego dziedzictwa UNESCO. Wstęp dla dorosłych 25 UAH

Kolejnym przykładem dziedzictwa Unesco jest Sobór Mądrości Bożej (Sofijski)

Naprzeciwko Sofijskiego Soboru znajduje się Monaster św. Michała Archanioła

Dziś, tzn 3 czerwca nastąpiło oficjalne otwarcie odremontowanego Andrieevskogo Spusku - zabytkowej ulicy, na której znajduje się muzeum Bułchakowa i sporo historycznych budynków. Wyrównano nawierznię ulicy, poprawiono ułożenie kostki brukowej i kostki chodnikowej. Postawiono zabytkowo wyglądające latarnie.  No i część budynków pomalowano.  Część z nich niestety nadal jest przykryta płachtami i czeka na lepsze czasy

Niemniej wg mnie jest to obowiązkowy punkt odwiedzin. Jedno z moich ulubionych miejsc w Kijowie. Wokół klimat artystyczny, niezależny.

Miejsc wartych odwiedzin jest duuuużo więcej. Tak naprawdę mógłbym stworzyć osobną stronę poświęconą tylko zabytkom kijowskim. Niemniej z braku czasu jest to raczej niemożliwe.

Dodam jednak, iż trzeba zwiedzać również Podole, centrum, Dom z Chimerami, Kijowskie Parki itd.

Na sam koniec napiszę jeszcze o jednym miejscu. Pejzażna Aleja - która znajduje się niedaleko Andreevskiego Spusku. Sama ulica stała się rozpoznawalna z momentu gdy z inicjatywy mieszkańców powstały tam ciekawe i fantazyjne rzeźby, twórcami których byli zarówno młodzi jak już i uznani artyści.

A wszystko zaczęło się od tego gdy Ministerstwo Spraw Zagranicznych chciało postawić w tamtejszym miejscu budynek, w którym mogliby wypoczywać zagraniczni i ukraińscy dyplomaci.

Mieszkańcom się to niespodobało i postanowiłi przeciwstawić się temu wykorzystując nietypową formę protestu. Tzn stworzyć w tym miejscu nietypowy plac zabaw dla dzieci, z fantazyjnymi figurami i rzeźbami.

Plany ministerstwa  zostały odłożone, niemniej ponoć nie na długo.

A sam plac zabaw wpisał się już w mapę turystyczną Kijowa.

 

 

Kijów i nie tylko I Wiza I Praca I Mieszkania I Transport I Kolej I Ceny I Odessa I Symferopol I Donieck
Polityka i gospodarka I Nowa Europa Wschodnia  I  Ośrodek Studiów WschodnichWPHiI I Kolegium Europy Wschodniej

Turystyka i porady I Blog o Ukrainie  I  PoradyABC Ukrainy

Popularna prasa I Rzeczpospolita  I  KyivPostKommiersantKorespondent I Zahid

 Inne I  Galeria kolegi I Portal Marketera I